Vodja Razvojno projektne pisarne
Nataša Jakopin
Podsekretarka za razvojne in mednarodne projekte
peter.gersic@novomesto.si
040 727 270
natasa.jakopin@novomesto.si
031 331 693
Regionalno urbano središče jugovzhodne Slovenije
Mestna občina Novo mesto je kot edina mestna občina v regiji pravo regionalno urbano središče jugovzhodne Slovenije. Med enajstimi mestnimi občinami v Sloveniji je šesta po številu prebivalcev – v njej živi nekaj več kot 37.280 prebivalcev, medtem ko je celotna regija Jugovzhodna Slovenije dom preko 140.000 prebivalcem. Novo mesto je gospodarsko izjemno razvito mesto, ki se ponaša s sedežem štirih paradnih konjev slovenskega izvoznega gospodarstva; podjetjem Krka d.d., Revoz d.d., Adria Mobil d.o.o. in TPV, d.o.o., ki se jim med uspešnimi pridružujejo tudi mnoga druga prodorna novomeška podjetja.
Neprecenljiv pečat novomeški zgodbi o uspehu pa nedvomno daje tudi izjemno aktivna družbena sfera, saj v okviru programov in projektov številnih nevladnih organizacij, bogati vsakdan Novomeščank in Novomeščanov ter dviguje kakovost življenja na območju občine.
Pionirka pri projektih krožnega gospodarstva
Mestna občina Novo mesto je bila v sodelovanju s Komunalo Novo mesto s projektom KEMSO pionirka pri zapiranju snovnega kroga odpadne kartonske embalaže za mleko, sokove in ostalo in je s svojim zgledom k podobnim akcijam spodbudila tudi ostale občine v Sloveniji.
Je tudi prva občina v Sloveniji, ki je k skupnemu zelenemu in krožnemu javnemu naročilu povabila tudi ostale javne zavode in s tem postavlja zgled in spodbuja javne ustanove, da se v večji meri in bolj pogumno lotevajo izvedbe tovrstnih javnih naročil in v svojo ponudbo vključujejo izdelke in storitve iz programov krožnega gospodarstva, ki manj obremenjujejo okolje in ki omogočajo koristno predelavo lokalno zbrane odpadne embalaže.
Skupaj s partnerji Osnovno šolo Center Novo mesto, Društvom Rokoroki, Društvom za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto in nosilcem projekta Komunalo Novo mesto, sodeluje tudi v projektu Zbirajmo odpadno jedilno olje – na bolje, katerega cilj je skleniti snovni krog odpadnega jedilnega olja in slediti osnovni ideji prehoda v krožno gospodarstvo, da se nastali »odpadek« uporabil na teritoriju čim bližje izvoru.
Dobre prakse na področju krožnega gospodarstva širi tudi na evropskem nivoju
Novo mesto svoje dobre prakse na področju krožnega gospodarstva širi tudi na evropskem nivoju, saj sodeluje v evropskem projektu CircLocal, katerega cilj je izmenjava dobrih praks na področju krožnega javnega naročanja. Po celotni Evropi je fokus javnih naročil na preprečevanju korupcije in zagotavljanju najnižjih cen dobavljenega blaga in storitev, partnerji projekta pa izpostavljajo, da je potrebno na področju javnega naročanja vzpostaviti nove standarde, ki bodo spodbujali inovacije, krožno gospodarstvo in bili k usmerjeni k socialnim in okoljevarstvenim ciljem.